Jak oglądać Netflixa na projektorze? Poradnik

Projektor w dobie koronawirusa

Nasi Klienci coraz częściej pytają o projektor do celów prywatnych. Gdy oglądanie filmów na ekranie komputera, urządzenia mobilnego, czy telewizora nie wystarcza podpowiadamy jak urządzić sobie kino w domu i oglądać filmy z Netflixa, bądź innego serwisu VOD na dużym ekranie.

Oglądanie filmu na projektorze to zupełnie inne doznania niż chociażby telewizor. Kto raz obejrzał film w dużym formacie we własnym domu ten z pewnością złapie bakcyla. Wbrew pozorom do dobrej zabawy nie potrzeba wiele. Instalacje stałe kina domowego mają z pewnością tę przewagę, że wszystko jest estetycznie ustawione, nie mamy zbędnych kabli, projekcja ma idealne parametry, jednak tymczasowe ustawienie projektora w salonie czy sypialni, przy zachowaniu podstawowych zasad również spełni oczekiwania większości, szczególnie początkujących fanów kina domowego.

Co potrzebujemy, aby oglądać filmy na Netflixie w domu?

Projektor. To oczywiste. Ale jaki? Przede wszystkim markowy. W przypadku projektorów sprawdza się zasada, że znani producenci specjalizujący się w projektorach i elektronice użytkowej robią dobre projektory. Urządzenia niemarkowe oraz małe i przenośne urządzenia dostępne na portalach aukcyjnych możemy od razu skreślić. Parametry tych urządzeń odbiegają dalece od prawdy, a przyjemność z korzystania z nich jest nieporównywalna w stosunku do tego co oferują projektor znanego producenta.

Dwa główne parametry to jasność i rozdzielczość. Optymalna jasność do oglądania filmów w domu przy niepełnym zaciemnieniu oraz szerokości obrazu ok. 2,5m to mniej więcej 2800 ANSI lumenów. Minimalna wartość początkowa to ok. 2200 ANSI lumenów. Stosowanie większych jasności niż 3200 ANSI lumenów przy szerokości obrazu poniżej 3m też mija się z celem; zbyt duża jasność będzie powodować męczące odbicia oraz zbyt dużą ilość światła w pomieszczeniu. Zalecana rozdzielczość to 1920×1080 pikseli, czyli full HD, bądź też 1280×800. Mniejsze rozdzielczości są akceptowalne, projektor potrafi je obsłużyć, jednak spadek jakości jest istotny. Z kolei projektory 4K raczej będą niewykorzystane w przypadku Netflixa; w czasach koronawirusa jakość strumienia została znacząco obniżona przez Netflix i dopłata do droższego sprzętu jest nieuzasadniona.

Źródło sygnału. Najczęściej jest to laptop. Możemy także wykorzystać różnego rodzaju boxy np. Aplle TV, gdzie jest już zainstalowana aplikacja. Połączenie z projektorem odbywa się za pomocą przewodu HDMI. W przypadku niektórych komputerów wymagana może być przejściówka.

Ekran projekcyjny bądź gładka biała lub szara ściana. Mitem jest, że do oglądania filmów przez projektor niezbędny jest ekran projekcyjny. Gdy posiadamy gładką równą ścianę w kolorze białym lub szarym, możemy spokojnie rzucać obraz na ścianę. W przypadku ściany o innym jasnym kolorze jest to także możliwe, jednak niezbędna jest kompensacja koloru w ustawieniach projektora. Ekran projekcyjny stosujemy tam gdzie nie dysponujemy wolną powierzchnią. Warto pamiętać, że lepszy efekt uzyskamy na gładkiej dużej ścianie niż za pomocą taniego ekranu projekcyjnego.

Źródło dźwięku. Dźwięk podpinamy do źródła sygnału np. laptopa przez wyjście słuchawkowe, bądź pobieramy z projektora gdy źródło sygnału nie posiada wyjścia analogowego. W przypadku prostych rozwiązań możemy wpiąć głośniki komputerowe lub słuchawki do laptopa. Gdy posiadamy kino domowe bądź głośnik przenośny podpinamy bezpośrednio do tego urządzenia.

O czym jeszcze pamiętać?

Jeśli korzystamy z komputera warto zwrócić uwagę na ustawienia systemowe, gdzie jest wysyłany dźwięk. Po podpięciu projektora przewodem HDMI do komputera, domyślnie w Windowsie dźwięk będzie szedł do projektora. Można wtedy zmienić to tak, aby wychodził przez komputer, w szczególności gdy projektor nie dysponuje wyjściem audio.

Projektor należy ustawić na stabilnej powierzchni tak, aby nie zasłaniać otworów wentylacyjnych. Oddalenie standardowego projektora od ściany / ekranu projekcyjnego to ok. 3,5m. Z takie odległości uzyskamy obraz ok. 2-2,5m szerokości. Następną rzeczą jest niwelacja ewentualnych nierówności, bądź korekcja zniekształceń trapezowych. Więcej na ten temat w naszym poradniku.

Mamy nadzieję, że ten artykuł przyda się Państwu. Przypominamy, że dysponujemy kompletnym sprzętem na wynajem do oglądania filmów na Netflixie: wynajmujemy projektory, ekrany projekcyjne oraz wszystkie niezbędne akcesoria. Zapewniamy przeszkolenie z obsługi oraz dostawę bądź odbiór osobisty.

Oferujemy atrakcyjne ceny na wynajem średnioterminowy dla osób fizycznych np. na 2 tygodnie. Zachęcamy do kontaktu oraz przesyłania zapytań.

0