Potrzebujesz pomocy?

Porada online od 50 zł!

W zakresie projektorów i ekranów projekcyjnych. Bezstronie, fachowo, szybko. Od 50 zł netto za poradę!

Wyślij nam swoje pytania na kontakt@projektory123.pl prześlemy Ci wycenę porady!

Jaką jasność powinien mieć mój projektor?

Jasność projektorów jest wyrażana w ANSI lumenach. Jasność typowych projektorów biznesowych do wyświetlania prezentacji mieści się w zakresie pomiędzy 2800 a 4000 ANSI lumenów. Wybierając projektor należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa czynniki: rozmiar obrazu oraz oświetlenie / nasłonecznienie pomieszczenia w którym odbywać się będzie projekcja. Im większy obraz chcemy wyświetlić tym większą jasność powinien mieć nasz rzutnik.  Im większy wpływ światła dziennego tym mniejsza wielkość obrazu dla uzyskania optymalnej jakości. Z naszej praktyki wynika, że projektory o jasności 2800-3400 sprawdzają się praktycznie zawsze przy prezentacjach, w których uczestniczy kilka, kilkanaście osób. Na eventy i większe imprezy polecamy projektory o jasności 5000 ANSI lumenów i większej, również dostępne na wynajem. Oferowane przez nas projektory do wypożyczenia mają możliwość ustawienia wielkości obrazu aż do 12 metrów szerokości. W praktyce oznacza to że możemy spokojnie obsłużyć event w sali dla kilkuset osób z oświetleniem sztucznym bądź zaciemnieniem.

Oddalenie projektora od ekranu / ściany a wielkość obrazu.

Aby prawidłowo wyświetlać obraz na ekranie o szerokości 2 metrów optymalne oddalenie to ok. 3,5 metra od ekranu. Wypożyczane w projektory123.pl projektory posiadają regulację wielkości (zoom), tak więc poza fizycznym oddaleniem projektora od ekranu wielkość obrazu można regulować za pomocą pokrętła znajdującego się bezpośrednio nad obiektywem. Dla projekcji wielkoformatowych, np. projekcji filmowych, aby osiągnąć wielkość obrazu np. 5 m szerokości na 3m wysokości, oddalenie projektora od ekranu to ok. 4-10 metrów (zależnie od dobranego projektora i obiektywu). Odległość projektora od ekranu można skrócić nawet do metra stosując projektory krótkoogniskowe (short-throw), które również posiadamy.

Metody ustawienia projektora i projekcji

Generalnie możemy wyróżnić dwie zasadnicze metody ustawienia projektora. 1. projekcja biurkowa / stołowa – projektor ustawiony na stole czy innej powierzchni płaskiej a obraz jest przed projektorem. 2. projekcja sufitowa (odwrócona – podwieszenie projektora) – używa się do tego celu specjalnych uchwytów sufitowych oraz trybu projekcji odwróconej w rzutniku. Jeżeli chodzi o metody projekcji to wyróżnia się projekcje przednią – najczęściej stosowaną oraz metodę projekcji tylnej – bardzo efektowną jednak droższą ze względu na konieczność zastosowania specjalnego ekranu projekcyjnego do projekcji tylnej (ekrany ramowe / fast-fold). Stanowczo odradzamy ustawianie projektora na półkach pod sufitem i na ścianie – warto wykorzystać uchyt sufitowy i projekcję sufitową.

Jakie gniazdo wykorzystać do podłączenia rzutnika z komputerem?

Nasze projektory współpracują zarówno ze starymi jak i nowoczesnymi komputerami. Nasz technik dostarcza projektor zawsze z kompletem okablowania, dlatego nie spotka Państwa przykra niespodzianka. Domyślnym przewodem połączeniowym jest wysokiej jakości kabel HDMI. Taki kabel jest oczywiście w zestawie razem z projektorem. W przypadku starszych komputerów stosujemy kabel analogowy D-Sub (tzw. VGA). Jeżeli Państwa komputer nie posiada wyjścia HDMI a posiada natomiast wyjście mini display-port, micro / mini HDMi, DisplayPort itp. to posiadamy przejściówki do HDMI, aby cieszyć się najwyższej jakości rozdzielczością. W ramach podłączenia wypożyczonego projektora dobierzemy odpowiednie połączenie dla uzyskania najlepszej jakości obrazu. Użytkownicy komputerów Apple mogą podłączyć swój komputer do projektora za pomocą specjalnych przejściówek, które również posiadamy.

Tryb rozszerzony, proporcje ekranu

Czy wiedzą państwo, że istnieje możliwość wyświetlania na ekranie komputera i za pomocą projektora dwóch różnych obrazów w tym samym czasie? Tak, to bardzo praktyczna funkcja dla wszystkich chcących przygotować skuteczną prezentację biznesową. W zależności od komputera i oprogramowania nazewnictwo może się różnić, najczęściej jest to dual view, tryb rozszerzony, tryb prezentera itp. Przełączanie następuje analogicznie jak w punkcie powyżej tj. za pomocą przyciska funkcyjnego Fn na komputerze i dodatkowego klawisza F np. F4, F5 itp. Dopasuj właściwą rozdzielczość wyświetlania. Jeżeli nie klonujesz obrazu (na ekranie komputera i z projektora wyświetlany jest ten sam obraz) to pamiętaj, aby proporcja wyświetlania była taka sama. W innym przypadku na komputerze bądź na ekranie obraz będzie zniekształcony. W większości przypadków ten parametr jest ustawiany automatycznie przez komputer. Większość komputerów posiada rozdzielczość panoramiczną tj. 16:9. Starsze komputery mają proporcję ekranu 4:3. Nasze projektory współpracują zarówno ze starszymi jak i nowymi komputerami. Wskazówka: w większości komputerów skrótem klawiszowym do przełączania obrazu pomiędzy komputerem a projektorem lub ustawienia wyświetlania na jednym i drugi jest klawisz funkcyjny Fn i jeden z przycisków F np. F4 bądź F5. Alternatywnie skrót systemu Windows Win+P. Pamiętaj, że nasza firma oferuje podłączenie i przeszkolenie, dlatego zawsze warto sprawdzać, czy firma wynajmująca projektor oferuję także taką usługę. Oszczędzi to Państwu sporo czasu i będziecie mieli Państwo pewność, że prezentacja zakończy się sukcesem.

Regulacja ostrości

Jeżeli obraz wyświetlany przez projektor jest nieostry należy dostroić ostrość za pomocą regulatora znajdującego się bezpośrednio nad obiektywem.

Efekt trapezu (ang. keystone effect

Jeżeli projektor znajduje się znacznie poniżej bądź powyżej linii ekranu projekcyjnego może nastąpić efekt trapezu. Oznacza to, rozmiar górnej bądź dolnej krawędzi wyświetlanego obrazu jest mniejszy bądź większy niż przeciwległa krawędź. Projektory z naszej wypożyczalni wyposażone są w automatyczną lub ręczną redukcje efektu trapezu.

Innym przypadkiem efektu trapezu jest sytuacja, gdy prawa bądź lewa strona jest większa a przeciwna strona mniejsza. W celu poprawy należy ustawić projektor prostopadle do powierzchni na której jest wyświetlany obraz. Jeżeli obraz jest wyświetlany na ekranie przenośnym często bywa tak, że ekran projekcyjny jest ustawiony krzywo, nawet jeśli trójnóg stoi prosto. W takim przypadku należy poluzować mocowanie tuby w którą zwija się ekran i ustawić ją tak aby była prostopadle do ściany bądź rzutnika. Górny fragment ekranu nie jest mocowany na stałe i dopasowuje się automatycznie.

Ile czasu potrzeba na przygotowanie projektora do prezentacji czy spotkania biznesowego?

Przygotowanie zajmuje dosłownie chwilę. Należy podłączyć przewód zasilania oraz połączyć projektor do komputera. Jeszcze tylko dopasowanie wielkości obrazu i ostrości i gotowe. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego stolika pod projektor / laptop, można także taki wypożyczyć.

 Zmiana slajdów i wskaźnik laserowy.

Profesjonalna prezentacja biznesowa nie odbędzie się bez wskaźnika laserowego i pilota do zmiany slajdów. Wypożyczalnia projektorów projektory123.pl do każdego wynajętego projektora dodaje w zestawie pilot do zmiany slajdów i wskaźnik laserowy w jednym. Wystarczy podłączyć do portu USB komputera niewielki transmiter i gotowe. Nie potrzeba instalować żadnych sterowników! Od teraz slajdy możemy zmieniać do przodu i do tyłu za pomocą pilota. Pilot ten jest jednocześnie wskaźnikiem laserowym, tak aby sposób prezentacji był jeszcze bardziej dynamiczny i profesjonalny.

Obraz znajduje się za nisko bądź za wysoko w stosunku do powierzchni na której ma być wyświetlany

W tym celu należy dostosować kąt wyświetlania obrazu za pomocą stopki znajdującej się w przedniej części projektora aż do uzyskania optymalnej wysokości. Uwaga nie dozwolone jest podstawianie dodatkowych elementów pod stopkę. Przekroczenie konta pracy projektora o więcej niż 30 procent grozi jego fizycznym uszkodzeniem.

Obraz jest nierówny – lewa lub prawa strona jest wyżej bądź niżej

Przyczyną jest nierówne podłoże. Projektory przez nas dostarczane do klientów posiadają regulacje tylnych stopek, którymi można zniwelować nierówności podłoża. Proszę pamiętać, że wypożyczając projektor w warszawskiej wypożyczalni projektorów Projektory123.pl podłączamy sprzęt u Państwa, dlatego też nie muszą się Państwo martwić kwestie techniczne. Nasz pracownik dodatkowo przeszkoli Państwa w zakresie obsługi wypożyczonego rzutnika.

Jeśli szukają Państwo firmy, która dokona stałej instalacji nowego sprzętu, to świadczymy również taką usługę. Szczegóły tutaj.

Montaż projektora i ekranu od 500 zł!

Sprawny i profesjonalny montaż sprzętu audio-wideo, projektorów, ekranów projekcyjnych. Doradztwo w zakresie sprzętu, projekt, wykonanie.

Zamówienia i pytania: kontakt@projektory123.pl

0