Jaką jasność powinien mieć mój projektor?

Jasność projektorów jest wyrażana w ANSI lumenach. Jasność typowych projektorów biznesowych jest w zakresie pomiędzy 2000 a 4000 ANSI lumenów. Wybierając projektor należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa czynniki: rozmiar obrazu oraz oświetlenie / nasłonecznienie pomieszczenia w którym odbywać się będzie projekcja. Im większy obraz chcemy wyświetlić tym większą jasność powinien mieć nasz rzutnik. Należy zwrócić uwagę na parametry projektora. Oferowane przez nas projektory na wynajem mają możliwość ustawienia wielkości obrazu aż do kilkuset cali. W praktyce oznacza to że możemy spokojnie obsłużyć event w sali dla kilkuset osób z oświetleniem sztucznym bądź zaciemnieniem. Im większy wpływ światła dziennego tym niższa wielkość obrazu dla uzyskania optymalnej jakości. Z naszej praktyki wynika, że projektory o jasności 2500-3000 sprawdzają się praktycznie zawsze przy prezentacjach, w których uczestniczy kilkanaście, kilkadziesiąt osób. Na eventy i większe imprezy polecamy projektory o jasności powyżej 5000 ANSI, również dostępne na wynajem.

Metody ustawienia projektora i projekcji

Generalnie możemy wyróżnić dwie zasadnicze metody ustawienia projektora: 1) projektor ustawiony na stole czy innej powierzchni płaskiej a obraz jest powyżej niego, 2) podwieszenie projektora – używa się do tego celu specjalnych uchwytów sufitowych oraz trybu projekcji odwróconej w rzutniku. Jeżeli chodzi o metody projekcji to wyróżnia się projekcje przednią – najczęściej stosowaną oraz metodę projekcji tylnej – bardzo efektowną jednak droższą ze względu na konieczność zastosowania specjalnego ekranu projekcyjnego do projekcji tylnej (ekrany ramowe / fast-fold).

Jakie gniazdo wykorzystać do podłączenia rzutnika z komputerem?

Nasze projektory współpracują zarówno ze starymi jak i nowoczesnymi komputerami. Nasz technik dostarcza projektor zawsze z kompletem okablowania, dlatego nie spotka Państwa przykra niespodzianka. Domyślnym przewodem połączeniowym jest wysokiej jakości kabel HDMI o najwyższej przepustowości. Taki kabel jest oczywiście w zestawie razem z projektorem. W przypadku starszych komputerów stosujemy typu kabel analogowy VGA. Jeżeli Państwa komputer nie posiada wyjścia HDMI a posiada natomiast wyjście DVI to posiadamy przejściówkę do HDMI aby cieszyć się najwyższej jakości rozdzielczością. Zakres możliwości jest duży, w ramach podłączenia wypożyczonego projektora dobierzemy odpowiednie połączenie dla uzyskania najlepszej jakości obrazu. Użytkownicy komputerów Apple mogą podłączyć swój komputer do projektora za pomocą specjalnych przejściówek, które również posiadamy.

W jaki sposób uzyskać najlepszą jakość obrazu?

Czy wiedzą państwo, że istnieje możliwość wyświetlania na ekranie komputera i za pomocą projektora dwóch różnych obrazów w tym samym czasie? Tak, to bardzo praktyczna funkcja dla wszystkich chcących przygotować skuteczną prezentację biznesową. W zależności od komputera i oprogramowania nazewnictwo może się różnić, najczęściej jest to “dual view”. Przełączanie następuje analogicznie jak w punkcie powyżej tj. za pomocą przyciska funkcyjnego Fn na komputerze i dodatkowego klawisza F np. F4, F5 itp. Dopasuj właściwa rozdzielczość wyświetlania. Jeżeli nie klonujesz obrazu (na ekranie komputera i z projektora wyświetlany jest ten sam obraz) to pamiętaj, aby proporcja wyświetlania była taka sama. W innym przypadku na komputerze bądź na ekranie obraz będzie rozmyty. W większości przypadku ten parametr jest ustawiany automatycznie przez komputer. Większość komputerów posiada rozdzielczość panoramiczną tj. 16:10 lub 16:9. Starsze komputery mają proporcję ekranu 4:3. Nasze projektory współpracują zarówno ze starszymi jak i nowymi komputerami. Wskazówka: w większości komputerów skrótem klawiszowym do przełączania obrazu pomiędzy komputerem a projektorem lub ustawienia wyświetlania na jednym i drugi jest klawisz funkcyjny Fn i jeden z przycisków F np. F4 bądź F5. Pamiętaj, że nasza firma oferuje podłączenie i przeszkolenie, dlatego zawsze warto sprawdzać, czy firma wynajmująca projektor oferuję także taką usługę. Oszczędzi to Państwu sporo czasu i będziecie mieli Państwo pewność, że prezentacja zakończy się sukcesem.

Ile czasu potrzeba na przygotowanie projektora do prezentacji czy spotkania biznesowego?

Przygotowanie zajmuje dosłownie chwilę. Należy podłączyć przewód zasilania oraz połączyć projektor do komputera. Jeszcze tylko dopasowanie wielkości obrazu i ostrości i gotowe.

 Zmiana slajdów i wskaźnik laserowy.

Profesjonalna prezentacja biznesowa nie odbędzie się bez wskaźnika laserowego i pilota do zmiany slajdów. Wypożyczalnia projektorów Projektory123.pl do każdego wynajętego projektora dodaje gratis pilot do zmiany slajdów i wskaźnik laserowy w jednym. Wystarczy podłączyć do portu USB komputera niewielki transmiter i gotowe. Nie potrzeba instalować żadnych sterowników! Od teram slajdy możemy zmieniać do przodu i do tyłu za pomocą pilota. Pilot ten jest jednocześnie wskaźnikiem laserowym, tak aby sposób prezentacji był jeszcze bardziej dynamiczny i profesjonalny.

Oddalenie projektora od ekranu / ściany a wielkość obrazu.

aby prawidłowo wyświetlać obraz na ekranie o powierzchni do 2 metrów optymalne oddalenie to ok. 3.5 metra od ekranu. Wypożyczane w Projektory123.pl projektory posiadają regulację wielkości, tak więc poza fizycznym oddaleniem projektora od ekranu wielkość obrazu można regulować za pomocą regulatora znajdującego się bezpośrednio nad obiektywem. Dla projekcji wielkoformatowych – np. projekcje filmowe, aby osiągnąć wielkość obrazu np. 5 m szerokości na 3m wysokości, oddalenie projektora od ekranu to ok. 4-10 metrów (zależnie od dobranego projektora i obiektywu). Odległość projektora od ekranu można skrócić nawet do metra stosując projektory krótkoogniskowe (short-throw), które również posiadamy.

Regulacja ostrości

Jeżeli obraz wyświetlany przez projektor jest nieostry należy dostroić ostrość za pomocą regulatora znajdującego się bezpośrednio nad obiektywem.

Efekt trapezu (ang. keystone effect

Jeżeli projektor znajduje się znacznie poniżej bądź powyżej linii ekranu projekcyjnego może nastąpić efekt trapezu. Oznacza to, rozmiar górnej bądź dolnej krawędzi wyświetlanego obrazu jest mniejszy bądź większy niż przeciwległa krawędź. Projektory z naszej wypożyczalni wyposażone są w automatyczną redukcje efektu trapezu. Lampa automatycznie akomoduje się do wyświetlanej płaszczyzny w zależności od konta ustawienia projektora. dodatkowo parametr ten można dostroić ręcznie.

Innym przypadkiem efektu trapezu jest sytuacja, gdy prawa bądź lewa strona jest większa a przeciwna strona mniejsza. W celu poprawy należy ustawić projektor prostopadle do powierzchni na której jest wyświetlany obraz. Jeżeli obraz jest wyświetlany na ekranie przenośnym często bywa tak, że ekran projekcyjny jest ustawiony krzywo, nawet jeśli trójnóg stoi prosto. W takim przypadku należy poluzować mocowanie tuby w którą zwija się ekran i ustawić ją tak aby była prostopadle do ściany bądź rzutnika. Górny fragment ekranu nie jest mocowany na stałe i dopasowuje się automatycznie.

Obraz znajduje się za nisko bądź za wysoko w stosunku do powierzchni na której ma być wyświetlany

W tym celu należy dostosować kąt wyświetlania obrazu za pomocą stopki znajdującej się w przedniej części projektora aż do uzyskania optymalnej wysokości. Uwaga nie dozwolone jest podstawianie dodatkowych elementów pod stopkę. Przekroczenie konta pracy projektora o więcej niż 30 procent grozi jego fizycznym uszkodzeniem.

Obraz jest nierówny – lewa lub prawa strona jest wyżej bądź niżej

Przyczyną jest nierówne podłoże. Projektory przez nas dostarczane do klientów posiadają regulacje tylnych stopek, którymi można zniwelować nierówności podłoża. Proszę pamiętać, że wypożyczając projektor w warszawskiej wypożyczalni projektorów Projektory123.pl podłączamy sprzęt u Państwa, dlatego też nie muszą się Państwo martwić kwestie techniczne. Nasz pracownik dodatkowo przeszkoli Państwa w zakresie obsługi wypożyczonego rzutnika.

Jeśli szukają Państwo firmy, która dokona stałej instalacji nowego sprzętu, to świadczymy również taką usługę. Szczegóły tutaj.

0