Wyświetlanie wszystkich wyników: 12

Wynajem projektorów – jaki projektor wypożyczyć?

 

Jaka jasność projektora?

Moc lampy w projektorze jest najważniejszym elementem decydującym o jakości wyświetlanego przez projektor obrazu i dlatego na ten parametr należy zwrócić przede wszystkim uwagę decydując się na wynajem projektorów. Należy zauważyć, że nie da się korzystać z projektora w pełnym świetle, w szczególności tym naturalnym, słonecznym. Dlatego też na wstępie można wykluczyć wykorzystanie projektora w pełnym słońcu na zewnątrz. O tym jakiej mocy projektor potrzebujemy decyduje głównie to, jak mocno naświetlone jest pomieszczenie oraz jakiej wielkości jest ekran. Dodatkowymi czynnikami są także to, czy jest to projekcja przednia, czy tylna oraz odległość projektora od ekranu. 

Jednostką pomiaru jasności projektorów są ANSI lumeny. Każdy z naszych projektorów może być zindentyfikowany po jego jasności wyrażonej właśnie w ANSI lumenach. Poniżej przedstawiamy przykłady zastosowań z podaniem optymalnej jasności projektora oraz szerokości obrazu.

 

Wynajem projektorów – jasność projektora a ekran
  • 3000-3500 ANSI lumenów, 1,75-2,4m szerokości ekranu: pomieszczenia z możliwością całkowitego zaciemnienia, małe salki konferencyjne i pokoje biurowe z możliwością zaciemnienia bądź z oknami standardowymi bez bezpośredniej ekspozycji słonecznej, pomieszczenia bez oświetlenia sztucznego bezpośrednio padającego na ekran (oprawy rastrowe bezpośrednio nad ekranem wykluczają zastosowanie projektora tej mocy).
  • 5000 ANSI, 2-2,4 m szerokości ekranu: pomieszczenia biurowe i sale konferencyjne z mocnym oświetleniem sztucznym bądź z dużymi przeszkleniami, częściowa bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne.
  • 5000 ANSI lumenów, 3m szerokości ekranu: średnie i duże sale konferencyjne z normalnym sztucznym oświetleniem lub światłem dziennym z możliwością przyciemnienia, bez bezpośredniej ekspozycji słonecznej. W przypadku tylnej projekcji wskazane jest lekkie zaciemnienie w miejscu ustawienia ekranu.
  • 6000 ANSI lumenów, 3-4m szerokości ekranu: duże sale konferencyjne z normalnym sztucznym oświetleniem lub światłem dziennym, bez bezpośredniej ekspozycji słonecznej.
  • 6000 ANSI lumenów, 5m szerokości ekranu: duże sale konferencyjne z normalnym sztucznym oświetleniem lub światłem dziennym, bez bezpośredniej ekspozycji słonecznej. W przypadku tylnej projekcji wymagane zaciemnienie.
  • 12 000 ANSI lumenów: projektor stricte eventowy, wynajem projektorów takiego typu oferujemy jedynie z obsługą; tutaj kwestia dopasowania jest w naszej wypożyczalni. 

 

Jakie parametry optyczne projektora (współczynnik rzutu)?

Współczynnik rzutu określa to z jakiej odległości uzyskamy danej wielkości obraz bądź jakie jest oddalenie konkretnego projektora od ekranu. Współczynnik rzutu składa się dwu wartości. Jedna z nich to zawsze „1” i odnosi się do danej szerokości ekranu. Druga wartość to odległośc projektora od ekranu. Może to być np. „2”. I tak współczynnik projekcji 1:2 oznacza, że wymagane oddalenie projektora to dwukrotność szerokości ekranu. Zatem w przypadku ekranu o szerokości 2m wymagane oddalenie od obiektywu projektora do ekranu to 4m. Im niższy współczynnik projekcji tym bliżej ekranu może stać projektor. Biorąc pod uwagę współczynnik rzutu projektory dzielimy na następujące.

 

Wynajem projektorów – podział projektorów ze względu na odległość rzutu
  • Projektory standardowe: współczynnik rzutu ma najczęściej pomiędzy 1:1,4 a 1:2. Czyli odległość między projektorem a ekranem to iloczyn szerokości ekranu razy druga wartość. W przypadku ekranu o szerokości 2m będzie to oddalenie między 2,8 a 4m. 
  • Projektory krótkoogniskowe (short-throw): współczynnik rzutu jest poniżej 1:0,9. Czyli odległość projektora od ekranu jest mniejsza niż szerokość ekranu. Specjalnym typem projektorów krótkoogniskowych są projektory ultrakrótkoogniskowe, wykorzystywane głównie w edukacji (tablice multimedialne).
  • Projektory o dalekim rzucie (long-throw): współczynnik umożliwiający duże oddalenie projektora od ekranu, tak, aby wyświetlać obraz z projektora z końca sali. Tego typu projektory sprzedawane są wyłącznie jako projektory eventowe i instalacyjne z wymiennymi obiektywami. 

 

Jaka rozdzielczość projektora?

Do prezentacji .ppt w formacie 4:3 wystarczy w zupełności rozdzielczość 1024×768, szczególnie gdy nie są wyświetlana szczegółowe tabele i grafiki.

Do zdjęć i filmów, w szczególności tych oglądanych z bliska zalecamy rozdzielczości HD np. full HD czyli 1920×1080. Jest to format 16:9, czyli taki jak telewizorów i dużej części współczesnych laptopów. Podobnie z tabelami i grafikami i innymi materiałami zawierającymi detale.

Najpopularniejsze w naszej wypożyczalni projektory biznesowe mające rozdzielczość 1280×800 są uniwersalnym rozwiązaniem i poradzą sobie z większością zadań. 

 

Jak wyświetlać materiały na projektorze?

Wypożyczane przez nas projektory profesjonalne, w przeciwieństwie do często spotykanych tanich projektorów typu pico, nie posiadają wejść USB. Wynika to z tego, że i tak sposób ich wykorzystania jest ograniczony i sprawia użytkownikom więcej problemów niż korzyści i nie sprawdzi się do celów biznesowych i profesjonalnych. 

Najczęściej stosowanym połączeniem jest złącze HDMI, rzadziej złącza VGA (D-Sub), DVI, czy SDI. Wszystkie wypożyczane przez nas projektory posiadają wejście HDMI, większość także VGA. Projektory eventowe wyposażone są również w wejścia DVI, czy SDI.

Największą trudnością dla osób wynajmujących projektor jest zidentyfikowanie typu wyjścia w ich komputerze. Jakie by ono nie było, producent tego komputera albo umieścił już złącze HDMI w komputerze, ale połączenie jest możliwe za pomocą przejściówki danego typu wyjścia do HDMI właśnie. O odpowiednią przejściówkę można zapytać nas na etapie składania zamówienia. 

Z uwagi na technologiczne ograniczenia nie zalecamy przesyłu obrazu bezprzewodowo między projektorem a źródłem sygnału

 

Wynajem projektorów – dla kogo usługa?

Wynajem projektorów adresowany jest do wszystkich firm, hoteli, sal konferencyjnych, szkoleniowców, trenerów, do branży filmowej. Więcej na temat sposobów wykorzystania projektora w biznesie w tym miejscu.

Usługę adresujemy także osobom fizycznym np. do wyświetlania prezentacji na weselu, czy innym spotkaniu rodzinnym. Więcej na temat wynajmu do celów prywatnych w tym artykule.