10 wskazówek jak przygotować i przeprowadzić skuteczną i profesjonalną prezentację multimedialną z wykorzystaniem projektora.

Niezależnie od tego, czy prowadzimy prezentację tradycyjną – bez projektora, czy prezentację multimedialną – z projektorem i prezentacją ppt lub inną, podstawową kwestią jest dobra znajomość tematu. Celem każdej prezentacji jest przekaz marketingowy, handlowy, edukacyjny, czy inny.  Bez dobrej znajomości tego, o czym zamierzamy mówić nasza prezentacja nie będzie skuteczna. Zakładając, że temat naszej prezentacji mamy opanowany przejdźmy do meritum, czyli co zrobić, aby prezentacja multimedialna była skuteczna

1. Umieszczaj na slajdach tylko najważniejsze informacje

Wyświetlaj słowa kluczowe a nie całe zdania. Masz zamiar przeprowadzić prezentację, czy tylko ją odczytać? Nie czytaj, to Ty jesteś najważniejszym elementem, komputer, rzutnik i slajdy są tylko dodatkiem. Szczegółowe informacje możesz przekazać na tzw. handoucie (ang. handout), który rozdasz po prezentacji.

2. Ogranicz ilość wypunktowań / myślników

Jeżeli stosujesz wypunktowanie, kropki, myślniki itp. ogranicz ich ilość do niezbędnego minimum. Rozsądną ilością są 3-4. Analogicznie jak w poprzednim przypadku, wykorzystaj handout, aby przekazać dodatkowe informacje.

3. Nie używaj wyszukanych czcionek

Tekst ma być przede wszystkim czytelny. Fantazyjne czcionki z wieloma zawijasami i zdobnikami może być właściwy w przypadku zaproszenia na ślub jednak nie na prezentacji. Dodatkowo zwróć uwagę na rozmiar czcionki. Standardowa „dwunastka” może być za mała dla osób siedzących z tyłu sali; warto wziąć to pod uwagę.

4. Korzystaj z wykresów, tabel, zdjęć.

Łatwo jest sobie wyobrazić / zilustrować to, co mówimy, gdy nie odnosimy się danych liczbowych zestawień itp. Tak jak powiedzieliśmy wcześniej, w takim wypadku ilość informacji na slajdzie należy ograniczyć. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku wykresów tabel, zestawień, danych liczbowych itp. Wtedy dokładne zilustrowanie problemu jest niezbędne.

5. Zadbaj o układ graficzny, tzw. layout

Istotne z punktu widzenia odbiorców jest właściwie rozmieszczenie tekstu i grafiki. Po raz kolejny kłania się czytelność. Wszystkie slajdy powinny być zachowane w podobnej konwencji. Najważniejsze informacje staraj się umieszczać na górze, gdyż na większej sali część osób może zasłaniać innym widoczność.

6. Ogranicz ilość animacji, przejść i innych wodotrysków

Robienie dobrego wrażenia jest ważne, jednak nie kosztem czytelności przekazu. Animacje, przejścia, efekty audio i wideo mogą odciągnąć uwagę osób zgromadzonych od tego o czym mówisz raczej niż przyciągnąć ich uwagę.

7. Zwróć uwagę kolor czcionki tła. Białe tło to podstawa

To co wygląda dobrze na Twoim komputerze nie zawsze prezentuje się równie efektywnie na ekranie projekcyjnym. Kwestią zasadniczą jest duży kontrast pomiędzy tłem a czcionką. Najbezpieczniejszym i najlepszym jest białe tło oraz ciemna czcionka. Tła zawierające faktury oraz wzory ograniczają czytelność.

8. Zadbaj o pilot do zmiany slajdów

Będziesz mógł zmieniać slajdy bez konieczności podchodzenia do komputera. Da Ci to swobodę ruchu i sprawi, że będzie można w większym stopniu korzystać z mowy ciała. Pamiętaj, do każdego wypożyczonego u nas projektora przekazujemy do Twojej dyspozycji taki pilot zupełnie gratis!

9. Upewnij się, że będziesz mógł uruchomić swoją prezentację na każdym komputerze

Jest to szczególnie ważne, jeżeli nie wybierasz się z nią z własnym komputerem. Zamiast nagrywać prezentacje na płytę CD umieść ją na pamięci przenośnej, gdyż wiele lekkich komputerów biznesowych nie posiada napędu CD-ROM. Warto zapisać naszą prezentację w formacie np. Power Point 2003, gdyż nie wszystkie komputery posiadają najnowszą wersję 2007, czy 2010.

10. Upewnij się, że sala szkoleniowa czy konferencyjna wyposażona jest w sprawny projektor multimedialny

Pomimo tego, że rzutnik jest spotykany w każdej dużej firmie i hotelu, to już małe i średnie firmy takim sprzętem nie dysponują. Wynajmij projektor od nas, a ten punkt będziesz mógł odhaczyć już dzisiaj.

0